O spolku

Občanské sdružení „Přátelé dobrého vína“

Občanské sdružení „Přátelé dobrého vína“ bylo založeno v roce 2008. Parta kamarádů, kteří se „věnují“ vínu delší dobu, už v roce 2005 uspořádala v Trutnově 1. ročník tzv. „Trutnovských vinařských slavností“. Ze skupiny nadšenců potom vzniklo občanské sdružení, které „pracuje s vínem“ celoročně a pro trutnovskou veřejnost pořádá pravidelné vinařské akce s tematickým zaměřením - již zmíněné „Trutnovské vinařské slavnosti“ a od listopadu 2011 i svatomartinský vinařský bál.

Členové spolku

Prezidentem sdružení byl až do prosince 2014 Vojslav Šťovíček, dalšími členy patnáctičlenného spolku jsou:

• Miroslav Albrecht
  • Miroslav Ehl
  • Jiří Frýba
  • Miroslav Grosman
  • Vladimír Havel
  • Tomáš Hendrych
  • Petr Holubec
  • Jiří Humňal
  • Vladimír Jůzl
  • Miroš Mikeš
  • Libor Pavlíček
  • Jiří Šťovíček
  • Jan Vlček
  • Miloslav Záplata

(musím na tomto  místě připomenout šestnáctého zakládajícího člena našeho spolku Káju Brázdoviče, který však, bohužel, v lednu 2009 podlehl zhoubné a zákeřné chorobě!). Na valné hromadě v prosinci 2014 pak došlo ke změně a novým prezidentem na další období byl zvolen Jiří Šťovíček.

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.

Trutnovské vinařské slavnosti se během let staly tradiční každoroční příležitostí pro širokou veřejnost seznámit se s kvalitními a chutnými víny z celé ČR i ze zahraničí, když vlastní akce se skládá z ochutnávky vín formou prezentace vinařů a z neformálního přátelského posezení za doprovodu cimbálové muziky a místních kapel.

Vinařský bál, který bude letos uspořádán již posedmé, je zase vítanou příležitostí k setkání přátel a milovníků vína u mladých martinských vín a u dobré muziky v období příjezdu Svatého Martina na bílém koni...

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.

„Přátelé dobrého vína“ každoročně navštěvují - na kolech - ty nejznámější vinařské oblasti v České republice i v zahraničí, a ochutnali tak už vína od řady domácích, převážně moravských producentů, a při zahraničních cestách za vínem se už podívali na Slovensko, do Rakouska do vinařské oblasti Wachau kolem Dunaje, do Rakouska do okolí Neziderského jezera s výletem do Maďarska, do údolí Mosely v Německu.                                                                                             Zatím posledním cykloturistickým výjezdem byla týdenní návštěva jižního Rakouska poblíž slovinských hranic v září 2016 - oblast známá jako „Südsterirische Weinstrase“. Kromě cyklovýletů spojených s ochutnávkami velmi kvalitních vín jsme navštívili slovinský Maribor, zažili půldenní vyjížďku do vinic traktorem, koupání v přírodních i městských koupalištích atp. atd.

Aktualizace - 04/2017